KRAJEVNA SKUPNOST MOŠNJE
Letos mineva 867 let od prve omembe imena Mošnje v pisni obliki. V ohranjenem dokumentu sta omenjeni letnica 1154 in cerkev sv. Andreja, ki je bila zgrajena že prej in je pripadala oglejskemu patriarhu.
Vas mošnje ima zanimivo zgodovino tako pred kot po letu 1154, vedno pa so bili njeni gospodarji patriarhi, grofje ali cerkveni lastniki.
Zgodovino Mošenj je najbolj zaznamovala 2. svetovna vojna. 19. marca 1944 je bil ubit 15-letni nemški fant Hanzi Warmuth, ki je s svojo družino stanoval v župnišču v Mošnjah. To naj bi bil vzrok, da so Nemci začeli z izseljevanjem celotne vasi v nemška taborišča. Poleg tega so 15. aprila 1944, na belo nedeljo, v vasi zanetili požar. Pogorelo je 8 stanovanjskih hiš in 13 gospodarskih poslopij. Izeljenih je bilo 169 domačinov. Najstarejši je bil star 85 let, najmlajši pa le tri mesece. Vaščani so se v Mošnje začeli vračati prvi teden maja leta 1945.
Medvojne grozote so po vrnitvi vaščanov na svoje domove močno povezale ljudi in postali so ena velika družina. Vsi sposobni za delo so zavihali rokave in se lotili obnove vasi, ki je počasi dobivla novo podobo in ponovno zaživela. Po letu 1950 so nastale prve nove hiše, zgrajen je bil kulturni dom, ki je takrat služil potrebam izobraževanja, igram, športu in zabavi. Dom je bil zgrajen izključno s prostovoljnim delom vaščanov.
Mošnje so bile od nekdaj kmečka vas. Ljudje so s pridnim delom na kmetijah preživljali svoje družine in si med seboj pomagali. Po drugi svetovni vojni so začele rasti večje tovarne po vsej Gorenjski in začelo se je priseljevanje delavcev, ki so se zaposlili v teh tovarnah. Tudi mošenjski možje niso bili izjema. Tako se je vas iz kmečke začela spreminjati v delavsko.
Več o zgodovini Mošenj si lahko preberete v zborniku Fara Mošnje skozi 850 let.
Danes je v Mošnjah več kot 120 hiš in več kot 400 prebivalcev. Vas ima nov gasilski dom, v katerem deluje gasilsko društvo z več kot 100 člani, od pionirjev do starejših gasilcev. V Mošnjah deluje močno športno društvo, ki ima v svoji sredini odlične strelce, namizne tenisače, tekače, smučarje, kegljače, itd. Imamo tudi turistično društvo.
V Mošnjah smo še podebej ponosni še na tri dejavnosti: Tu deluje največji sadovnjak v Sloveniji, ki preskrbuje dobršen del države s kakovostnim sadjem. Hotel Vila Podvin je znan po celotni Sloveniji in tudi v sosednjih državah. V zaselku Globoko pa deluje trgovina Domačija, kjer se najde vse za kmetijsko in vrtnarsko dejavnost. Poleg trgovine v Globokem vzrejajo tudi najlepše konje-lipicance. Janez Peternel z vpregami teh plemenitih belih konj širi glas o Globokem in Mošnjah širom Slovenije in dosega vrhunske rezultate na tekmovanjih. Ljubitelji jahanja lahko obiščejo Podvin, kjer deluje šola jahanja.